i bought one box of curry and some potatoes, carrots, and onions for that. it took me three days to finish one serving and i still have two more prepped servings in the freezer. but at least i don’t have to worry about curry cravings for another couple months

i have no problem with chips, those are gone

    • @lobelia581@lemmy.dbzer0.comOP
      link
      fedilink
      English
      0
      edit-2
      1 year ago

      i’m easily get annoyed at eating the same food so i end up just having a really really stocked freezer

      in hindsight that’s seems like my problem

  • SuiXi3D
    link
    fedilink
    01 year ago

    Funnily enough, a lot of the time the larger packages are more expensive per ounce/gram, meaning you spend more to get more.

      • SuiXi3D
        link
        fedilink
        01 year ago

        I didn’t say every time. I’ve noticed it varies by product and retailer. For example, at the grocery store closest to me, bacon is cheapest in the mid size packages, not the largest. It’s baffling.